Tak trochu jiná kampaň

sobota 26. září 2009 12:37

Taková hezká kampaň to byla. Tak třeba Olga Zubová, stálice na mém žebříčku popularity (hned za Davidem R. a Jiřím P.), se tentokrát předvedla. Vážně, její kampaň neměla chybu. Ta žena odpudivého zjevu i charakteru byla na billboardech sexy.  Opravdu. Možná se Vám nelíbí, ale zkuste se zeptat pár mužů z (nižší) střední třídy a (vyššího) středního věku a uvidíte. A o ty přeci jde, ne? A co teprve Ona, blob a zdvižený palec. Ona, radar, a palec dolů. Úsměv versus zamračení. Jasné sdělení, prosté, geniální. S těmi rozesmátými školáky v pozadí to trochu přehnala. Politika s ženskou tváří? Několik jejich tváří předvádějící různé emoce. Bylo to pěkné, lidské, osobní a s vtipem. Že shodila vládu? Koho to zajímá?

 

Sociální demokracie začala nevalně, ikdyž, tradičně zvolila úderná hesla a věřím, že třeba výrok "je přeci správné pomáhat slabším" si zaslouží slušné místo v pomyslné síni slávy, jejíž věčným a neporazitelným výrokem zůstane navěky jiná perla ze stejné stáje - "myslím to upřímně".

Pokračování bylo skvělé, až děsivě skvělé.. Oranžovo-modré plakáty, stavící do kontrastu jejich nápady a nápady ODS. Tak jasně, že jen hovado by ještě volilo jinak. A pro jistotu napravo nadepsat, že toto je to sobectví. Něco jako smích v pozadí sitcomů. Aby i méně chápavý volič pochopil, že toto nechce. A všimli jste si, že ta modrá část je čitelnější? Nenápadně, ale je? Proč zbytečně upozorňovat na naše sliby, stejně je porušíme. raději si všímejte nepřítele.

Lidovci se předvedli až překvapivě impotentně. Dobrý den je, když dostanu jedničku. Vážně? A jak to souvisí s politikou? Ano, kdo měl trpělivost to sledovat, zjistil, že těch dobrých dnů je povícero a pro Cyrila Svobodu je dobrý den, když může pomoci. Bylo to tak nemohoucí, že jsme měl dojem, že Lidovci se tentokráte rozhodli raději pro tichou modlitbu než pro normální kampaň a přeci jen chtěli nějak nezapadnout. Nebo prostě chtěli dát najevo, že tu pořád ještě jsou a přitom nedat posledním věrným záminku přejít jinam.

TOP zvolil krásnou románovou dvojku - Rozverný, moudrý kníže, tak trochu popleta, co rád sejde z hradu, s vesničany popije, s děvečkami pošpásuje.  A moudrý správce, trochu suchar, odpovědný hospodář, který hlídá, aby se knížeti pánu zlaťáky nerozkutálely. A pro nás by to taky milerád udělal. Jen ty výroyky o debilech Vám, pane správče, moc nesluší.

A ODS? Po jarní perle - Evropa a Česko, kašlu na to všecko, u které jsem nikdy nepochopil zda se tváří jako rým nebo je to jen náhoda a pokud to rým není, proč nepoužít spisovný tvar, nasadila skutečně težký kalibr v podobě billboardů s úderným heslem "Řešení".  A co dál? Nic?

Za povšimnutí stojí změna loga, kde je nebohý ptáček uvězněn v modrém srdíčku. Srdíčko už kdosi používal. Takže by nám tím ODS sdělovala, že teď v ní bude více pravdy a lásky? Nebo to bylo jen drobné poškádlení starého pána na Hradě?

 

ODS slibovala tvrdou kampaň a její bezzubost mě vedla k myšlence, že letošní kampaň byla opravdu tak trochu jiná.

Tak předně manželé Paroubkovi. Početí, očekávání, statečná Petra chrání muže i psa před rozzuřeným davem. Přebírá cenu pro papaláše. Vybírání jména (Margarita Paroubková? Vážně? Vždyť je to ještě horší než Nicolas Topolánek! To vážně nemůže český politik použít české nebo běžné mezinárodní jméno? Zvlášť, pokud má takovéto příjmení?). Vybírání kočárku. Žaloba Reflexu,  kapačky a statečná Petra se stahuje z veřejnosti a jde, jako pravá matka, chránit dítě.

Velké zklamání byla pro mě událost okolo Otakara Motejla. Velmi, velmi rozzuřil média i veřejnost svým výrokem že kdyby se posunuly volby, Petra P. by snad musela znovu otěhotnět. To už Češi vážně nemají smysl pro humor? Ono to těhotenství vážně bylo velkou volební zbraní. Což samozřejmě neznamená, že bylo jen proto.

Pak Kámen pro Topolánka. Ano, je to skandál. Který zapadl. Najednou se mi zdá že to nikdo nechce vyšetřovat. Mimochodem, kde je ten kámen? Tolik kamenů by se tam snad válet nemělo. Jak to, že není ve všech novinách? Nebo se neprodává na internetu?

Napadají mě tři scénáře.

ČSSD zaplatila pár pitomců, kteří z vlastní iniciativy přidali ke štěrku kámen. Tím pádem udělali službu protistraně a z Topolánka oběť. A nebo tam ten kámen nebyl a Topolánek se drápl sám. To, že by Paroubek po něm skutečně nechal házet kamení si nedovedu představit. Efekt by si domyslel.

Ve druhém scénáři vystupuje Dalík, Topolánek- oběť vyvolá sympatie, zapomene se na jachtu a ještě se to hodí na Paroubka. Dobrý nápad ve stylu Vrtěti psem, ale realizaci zpackal tak, že pak šlo jen o to, jak to ututlat.

A třetí scénář, prostě pár pitomců, bez jasného záměru. Ale to si nemyslím.

 

Ještě jedna věc mě napadla.  Ta je však tak absurdní, že předpokládejme že se mohla stát.. třeba kdesi ve vzdálené galaxii...

Impérium se vrhne celou svou silou do boje. Povstalci mlčí. Ipérium už vystřílelo spoustu munice, a povstalci nic. Občas jakýsi směšný výstřel. Že by neměli sílu? Omyl. Tam kam impérium útočí, povstalci nejsou. Čekají v záloze. Až se nepřítel unaví. Vyrazí.

Že nechápete? ČSSD se vrhla do masivní kampaně. ODS čekala. Melčákovi se podařilo odsunout volby o šest neděl. To už by ČSSD došel dech, ODS by měla sil dost a navíc by znala nápady protivníka. Ano, byl by to risk. Ale proč to nezkusit? A není to nápad hodný onoho experta na brutální kampaně, který ODS radí?

Jenže Jirka si řekl ne. Když volby tak na jaře.  Povstalci minuli. Pokračování v dalším díle.

A třeba to bylo jinak. Třeba teď nikdo volby vyhrát nechtěl. Proč začínat vládu masivním zadlužováním nebo stejně masivním porušováním slibů?

A třeba prostě Melčák bojoval za právo a ústavu. Třeba i tehdy přešel k ODS jen proto, aby pomohl vlasti. Kdo ví. Ježíš taky chodil po vodě. 

 

 A vlastně je to jedno. Podobné věci se dějí jen v galaxiích velmi, velmi daleko.

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor

O všem, k čemu budu mít pocit, že stojí zato se vyjádřit:)

Psychiatr a psychoterapeut, milovník svobody s všeho dobrého.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora