Užitečný tunel

čtvrtek 15. duben 2010 10:49

Kdyby nešlo o tolik, docela bych se bavil. Klaus je aklimatista. (Po vzoru ateista). Bijme ho. Solární elektrárny zničí přenosovou soustavu. Bořme je. Jako by se zase vytrácel zdravý rozum. Jako by nikoho nenapadalo, že pravda může být někde uprostřed a vše, co se děje, může být až překvapivě prospěšné. Politikům navzdory.

Kdesi na začátku jsou vědci, aktivisté a pár normálních lidí, kteří tušili, že spalování fosilních paliv nemusí být bez trestu a snažili se zalarmovat politiky. A to bylo pro pěkných pár let všechno. Jen bušení na zavřená vrata a narůstající frustrace. Průmysl stál na fosilních palivech a bylo tam příliš peněz a moci na to, aby se mohlo něco dít.

Napětí pomalu rostlo pomalu začalo vytvářet půdu, na které by se dalo něco vydělat. Ve finačním i politickém smyslu. Což je ostatně totéž.

Někdy tou dobou se probral Al Gore (to je ten pán, co vymyslel globální oteplování a internet, Nobelovu cenu dostal po právu zatím jen za to první), který pochopil, že presidentem USA se už asi nestane, ale nevadí, proslavit se dá i jinak. A vytáhl do války po praporem Matky Země.

A nejspíš o několik let dřív pár vědcům došlo,  že jejich každoroční boj o granty a přežití se může vyřešit, pokud bude jasné, že na  na jejich práci závisí další osud lidstva.

A o něco později napadlo pár lidí, že zelený business může být výnosný stejně jako každý jiný, a brzy může přijít do módy a nejvíc by mohl být příjemně oslazen dotacemi.

Tak pomalu vznikl druhý tábor. První má cestu ke štěstí dlážděnou fosilními palivy a ten druhý zeleným nadšením.

A vzhledem k tomu, že politický kredit získáte jen nesmiřitelným postojem, pomalu mizela alternativa, že by pravdu mohly mít tábory oba, či, přesněji řečeno, ani jeden.

Jak jsem psal v Nepříjemné pravdě, klima je příliš složité na to, abychom je byli schopni předvídat a globální oteplování je jeden ze scénářů s určitou pravděpodobností. Ale, i kdyby ta pravděpodobnost nebyla vysoká, neznamená to, že nestojí zato na ekologické technologie přejít. Protože ropa, uhlí i plyn mají i jiná negativa. A uran ostatně taky.

 

V Čechách je situace podobné. Krom Martina Bursíka si nikdo moc zelených bodů nepřipsal, a tak to vypadá, že za zavádění fotovoltaických a větrných elektráren vděčíme spíše Evropské unii. Až časem, vzhledem k poklesu cen technologií, začal skutečný rozmach a s tím i hysterie.

Jistě, je to tunel. Nedovedu si představit projekt, kde by teklo tolik státních peněz bez korupčního pozadí. Ale nebyl to tunel od začátku.

A teď navíc naráží na tunel druhý. Kdyby se fotovoltaika hodně rozmohla, hrozilo by, že by si snad někdo mohl myslet, že se obejdeme bez prolomení limitů těžby.

Snad proto si může šéf ČEPSu dovolit vykřikovat o odpojování nových fotovoltaických elektráren, aniž by to znamenalo jeho vyhazov. Proč přenosová soustava nezvládne fotovoltaické ektrárny? Závazek na nasazení určitého objemu není nový a ČEPS měl možnost se k němu vyjádřit před lety, ne v době, kdy spousta sokromých subjektů začala do projektů investovat čas i peníze. Pokud na ně soustava není připravena, je to hlavně jeho selhání. Nebo ne?

Přesto všechno to může být tunel užitečný. Jeho výsledkem jsou mohutné investice do fotovoltaiky, a tím i její zlevňování, a zároveň spousta peněz pro výzkum. Právě ona velká výhodnost současných elektráren je toho následkem a zároveň důkazem.

V posledních letech jsme se několikrát setkali se situací, kdy narůstal hlad po nějaké službě a zároveň se zlevňovaly a zkvalitňovaly s ní související nástroje. Když s obě křivky proťaly, vypukla revoluce. Masivní rozšiřování, které přinášelo masivní zlevňování a to další rozšiřování... Internet, mobily... Vlastně i osobní počítače.. A něco podobného zřejmě přijde s fotovoltaikou. A přišlo by i bez dotací. Dotace ten okamžik možná o pár let přiblížily.

 

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor

O všem, k čemu budu mít pocit, že stojí zato se vyjádřit:)

Psychiatr a psychoterapeut, milovník svobody s všeho dobrého.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora