Smutný pohled na předvolební krajinu

sobota 3. duben 2010 22:16

Že by měla ODS prohrát volby už jsem psal. Bohužel ani pohled do jiných koutů nevypadá dobře. A třeba ne. Vyrůstají dvě nové parlamentní strany a budou bojovat o přežití. Třeba nakonec nebudeme v RáJi, třeba se pár stran výrazně změní. Jen nemáme moc prostoru na to to změnit.

Začněme ČSSD. Očima Marťana to byla docela sympatická strana. Bez čerstvých skandálů, srozumitelný program. Až překvapivě dobrý. Žádné klasické obírání střední třídy (milionářská daň je něco, co prostě udělat museli, chudí chtějí bohatým brát a věřím, že to zas tak bolet nebude, prostě se toho víc přesune do benefitů.) Jasná orientace na Evropu, sociální výdaje mířené tam, kam patří (nízká podpora nezaměstnanému rok před důchodem vážně moc motivační není), jasné zaměření na úspory. S Ruskem chtějí jednat jen v rámci EU. A šetření. Významné plus za likvidaci Dělnické strany, to Langer neudělal.

Co z toho se splní je otázka, ale to je otázky u všech stran.

Vlastně bych se moc nebál, že nás ČSSD přivede k bankrotu. Toho bych se víc bál za Špidly, který by s úřednickou přesností věřil svým ideálům, byť vedoucím do pekel.

Pan Jiří je pragmatik, který přeje, aby se běžní lidé zase měli jako v RáJi. Plný talíř rajské, čtyři knedlíky a pocintané břicho. Nic víc. Podle jeho preferencí je zřejmé, že to tak lidé chtějí.

Pan Jiří rozhodně nechce být ten, kdo v našich myslích zůstane spojen s bankrotem.

Jenže právě  tom RáJi  je háček. Je to doba malosti, práskačství, závisti. Doba šmelinářů a kolotočářů.

Přemýšlel jsem, proč nemá ČSSD skandály. Protože je čistá? Nene. Možná, že její capo di tutti capi prostě podrazy nedovolí. Kočka mladší budiž výstrahou, co vše se může v okolí ČSSD stát. Ale hlavně. Jiní touží po produktech moci. Paroubek po moci jako takové. A to je nakonec mnohem nebezpečnější.

V případě vítězství Jiřího Paroubka bych se nebál bahna ekonomického, ale morálního. To první se hojí relativně dobře.

 

Pak tu máme TOP. Jistě, pořád je to můj favorit. Až brutálně úsporný program, zodpovědnost vůči budoucnosti. Proto jsem tam vstupoval, proto je budu volit.

Avšak pohled na některé známé tváři hlásající očistu mi chtě něchtě připomínají verš -"vrah o morálce káže."

TOP měla raketový start a krom oněch opotřebovaných politiků hledajících novou tvář tam můžeme čekat zlatokopy, kteří nestihli jinou loď a idealisty, kteří se brzy zblázní z funkce a domnělé moci.

Věřím, že strana se snaží, aby tam nebyli, avšak to asi není v lidských silách.

Hezký je svazek předsedy a místopředsedy, u toho druhého věřím, že je jedním z nejchytřejších politiků u nás. O jeho morálním kreditu se dají psát knihy, tak se zaštítil knížetem. Kníže asi už moc sil nemá, ale špalky na sobě štípat nenechá.

Hezké je i registrované partnerství se Starosty, byť tam asi není pochyb, kdo je taťka.

TOPu přeji mnoho zdaru, ale oposice by jim neuškodila. Je dobře, když bude mít čas usadit se a dozrát.

 

Věci Veřejné. Taky se vám zdá, že na to, jak se o nich mluví a kolik mají preferencí, toho o nich překvapivě málo víme? Chtějí přímou demokracii, referenda, hlasování po internetu. Jenže naše demokracie je zastupitelská a má to svůj význam. Přímou demokracii de facto podporuje Jiří Paroubek, svým postojem kam průzkum, tam plášť.

Je to mafie? Není to mafie? A kde v politice není mafie?

Jedna věc se mi líbí. Vypadá to, že jak TOP, tak VV se letos do parlamentu dostanou. Ale pochybuji, že dlouhodobě je pro obě tyto strany místo. Obě strany se budou muset hodně snažit, aby přežily do dalších voleb. A to je dobře.

Co dál? Lidovci snad přežijí jako moravský folklor, a když nepřežijí, moc mi chybět nebudou.  Zelení si zaslouží chvíli klidu, těsně pod 5% by jim slušelo, aspoň by si udělali jasno, kam dál, na druhou stranu věřím, že zelení do našeho parlamentu patří. Třeba jen jako připomínka, že na přírodě lidem záleží. Na Vandase a komunisty raději zapomeňme. Svobodní jsou mi sympatičtí jako jasně profilovaná pravicová strana, ale do parlamentu je to nedostane.

 

Výsledky se asi dají odhadnou už teď. Paroubek vyhraje, pak Nečas. O bronz se popere TOP s komunisty, pak VV. A Lidovci a zelení těsně prolezou nebo neprolezou.

Jenže vyhrát volby neznamená sestavit vládu. Sám to Paroubek nezvládne. Komunistů by se neštítil, ale to by bylo nepřijatelné pro mnohé voliče, a snad i členy. I když, koryto je koryto. A volič rychle zapomíná. Jenže nejspíš by stejně neměli dost. Lidovci by možná Paroubka skousli, komunisty ne.

Katastrofický scénář je velká koalice. Nečas by snad Paroubka nesnesl. A Langer? A Paroubek Langera? Nechci domýšlet následky. ODS by se ztrapnila docela, ČSSD definitivně zburanštěla. A kradlo by se zleva zprava.

A přeběhlíci. Tím by se sice zdiskreditoval Paroubek, ale to mu je vážně jedno. A volič zapomene.

ČSSD je běžná strana, která by měla mít slušný koaliční potenciál. Jenže ne s Paroubkem a Rathem. (a pro mě Sobotkou)

Takže jsou tu optimistické scénáře. Paroubek vyhraje volby, ale vládu nesestaví. Půjde od válu a z ČSSD se stane (snad) rozumná levicová strana. Středové strany s ní půjdou do koalice za podmínky rozumného rozpočtu.

Nebo se koryta nepustí, půjde do oposice a vznikne rozumná pravicová vláda. Jenže to by šel od válu stejně. A to dobře ví.

Smutné je, že osud této země bude nejvíc záviset na zákulisních jednáních. A ta volič neovlivní.

Rada závěrem. Malé strany jsou teď bezpečnější. A kroužkujte!

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor

O všem, k čemu budu mít pocit, že stojí zato se vyjádřit:)

Psychiatr a psychoterapeut, milovník svobody s všeho dobrého.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora