Pohádka o statečném Vítku s bílým lvem a hloupém Honzovi

úterý 20. červenec 2010 23:19

Bylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami, jedno království. Král Václav, druhý toho jména (ač sám se nazýval vždy Václavem prvním, či Václavem Moudrým),  dobře lidu vládl. Ale jak už to v pohádkách bývá, jeho rádci prohnilí byli a špatně zemi spravovali. Lid reptal, nové rádce si zvolil, ale Ti ještě proradnější byli. Až statečný Vítek, syn starého Bárty, vše do svých rukou vzal.

Vítek byl chrabrý a v mládí mnoho zkusil. Tak, jako Bruncvík, i on si vybojoval přízeň lva. Bílého. A nebyl to lev ledajaký. Nejen, že měl silné drápy, kterými nepřátele drásal, ale co do nich vzal, to se ve zlato proměnilo. A tak měl Vítek vše, co si mohl přát. Moc i sílu i peníze. I přízeň žen, šuškalo se, že krásná panna Kateřina Pobožná na něj se zálibou pohlížela.

Vítek si mohl do smrti dobře žít. Měl by všeho dost. Ale svědomí by mu nedalo. Věděl, že bílý lev by měl sloužit ku prospěchu všeho lidu.

Kdyby se podařilo s královskými rádci a ministry něco udělat. Hlavně s velitelem biřiců. Ten padouch Stanislav mnohé zkazil a Ivan pak špatné dílo dokonal. Od jejich časů byli biřicové lumpům pro smích a slušným lidem ke zlosti.

Jenže bílý lev tady nestačil. Lidé jsou nevděční a chrabrost je jim málo. Vítek potřeboval někoho, koho lidé milují. Ano děti, hloupého Honzu. (stupid John, pozn. překl.)

Chytře to Vítek zaonačil, lidé volili Honzu a přitom volili jej.

A tak se dostal mezi královy rádce.

Ostatní rádcové začali proti němu křičeti. Nesmí býti velitelem stráží, jen by tam bílého lva za královy peníze krmil.

Ještě aby nekřičeli. Stanislav věděl mnohé na Ivana a Ivan na Stanislava, tak oba mlčeli. A po nich mlčel i Martin. A na pátera Kalouska taky by se tam mnohé našlo. Ale věděli, že Vítek mlčet nebude o jejich hanebnosti.

Vítek dal lva do správy bratrovi, ale ani to jim nestačilo a štvali lid dále. A tak se sta velitelem biřiců hloupý Honza.

A tak to všechno dobře dopadlo. My, děti, dobře víme, že chrabrý Vítek stejně biřicům vládl a lev pořád byl po jeho boku. Ve státě pořádek zjednali, úplatné rádce vyhnali. Sličná panna Kateřina si vzala Vítka za muže a byl by v tom čert, kdyby se Vítek brzy nestal králem. A zazvonil zvonec, a pohádky byl konec.

 

Dodatek pro dospělé.

Nemyslím si, že by byl Bárta svatý. Ba naopak. Co je horšího, než mít v pětatřiceti všechno. Nemít kam dál stoupat. Pak už zbývá jediné. Ovládnout zemi. Získat další peníze a moc.

John je stárnoucí pán, trošku narcistní. Taky se mu podařilo, co chtěl. Prosperoval za komunistů, prosperuje teď, vlastní pořad v televizi měl, manželu a milenku, co mu ještě zbývá? Co takhle ministerstvo vnitra?

Krom populární tváře měl možná ještě jednu smrtící zbraň - archiv neodvysílaných pořadů Na vlastní oči. Jen on ví, co tam a koho má. Pěkně na kameru, žádné přísně tajné. Pro politika zbraň snad ještě více smrtící než archivy na vnitru.

Paranoidní scénář, že John, jež si skutečně za všech režimů mohl dovolit překvapivě mnoho, má negativní lustraci jen díky tomu, že byl dost vysoko na to, aby svazek zmizel, nebudu ani domýšlet. Nechci si představovat, co by pro naši zemi znamenal ministr vnitra, na kterého mají v Moskvě složku. Ikdyž, asi by v tom nebyl sám.

Otázka, kdo je bílým koněmkoho vypadá zdánlivě jednoduše - za padoucha je jasně Bárta, ale věřím, že oba jsou moc chytří na to, aby se dali využít. Takže věřím ve vztah spíše symbiotický než parasitický.

 

Na celé situac mě zneklidňuje, že by to vypadalo podobně, kdyby byli oba slušní. To, že se úspěšný podnikatel snaží zlepšit poměry v naší zemi není neobvyklé. (Jančura, Bernard..). To, že se spojí s populární osobností je jen logické. Že se na ministerstva dere překvapivě mnoho lidí z ABL? A koho by si tam měl Bárta vzít? Úředníky loajájní všem ostatním stranám nebo lidi prověřené prací v jeho firmě?

ODS a TOP09 by bily na poplach, bude toho na ně vědět příliš mnoho a hrozí narušení rovnováhy, já mlčím, ty mlčíš.

ČSSD by křičela už jen z principu, a pak ze stejných důvdů jako předchozí strany.

Novináři by se toho jistě chytli, je to snadné téma a bude se dobře prodávat. Někdo musí převzít štafetu po Jirkovi.

Těm dvěma nevěřím, ale děsí mě, že kdyby to zkusil někdo slušný, zle by dopadl. Jenže, bez notné dávky chucpe se možná tak vysoko nedá vůbec dostat.

A úplným závěrem - na rozdíl od Radka Johna vím, že ministr vnitra není velitelem biřiců. Jen mě nic lepšího nenapadlo. A pokud někdo pořád ještě neví, proč do toho všeho pletu toho lva - Agentura Bílého Lva... Zkratku si doplňte sami.

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor

O všem, k čemu budu mít pocit, že stojí zato se vyjádřit:)

Psychiatr a psychoterapeut, milovník svobody s všeho dobrého.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora