Vítězství! Vítězství?

pondělí 8. červen 2009 09:49

Že by se blýskalo na lepší časy? Levice na ústupu, pravice vítezí...A je to tak skutečně? A je to tak dobře? A co vše může být za nízkou volební účastí?

Nízká volební účast je nejvíc zarážející. A děsivá. Výsledek voleb nám takto říká cosi o názoru určitého vzorku populace. A hlavně o existenci mlčící většiny. Děsivě velké mlčící většiny. A o té nevíme prakticky nic.

Jaké to může mít příčiny?

V konfrontační kampani zanikla evropská témata.  Zvláště ČSSD ji vnímala jako předehru k podzimním volbám a lidé tak neměli důvod dávat jí hlas do voleb Evropských. A ostatním taky ne. Dokone se o těchto volbách, podobně jako o všech ostatních mluvilo jako o refrendu o radaru a dalších tématech. Ale o to přeci nešlo, ne?

Nesvalujme ale vše jen na ČSSD.

Podívejme se na stránky hlavních médií. O čem informují? O výsledku ČESKÝCH stran. A občas je někde trochu zmíněno, jak to dopadlo v jiných zemích. Ale že by se někde moc psalo o tom, jaké budou poměry sil v evropském parlamentu...

Chápu, že domácí témata jsou chytlavější. Ale ignorování celoevropského výsledku připomíná situaci, kdyby po celostátních volbách informovala třeba vyškovská média hlavně o výsledcích na Vyškovsku.

Přitom nejdůležitější zpráva, posun doprava celého EP, v tom všem zaniká.

A ještě jedna důležitá zpráva zapadla. Tošenovský se dostal výrazně před Zahradila. Takže voliči ODS umí kroužkovat! A snaží se nebýt ovce. Levice se tu má co dohánět.  

Že je výsledek zajímavý jako předera podzimních, důležitějších voleb?

Vzhledem k nízké účasti výsldek nic nevypovídá. A, skutečně jsou Evropské volby méně důležité? A bude tomu tak i po Lisabonu?

Vnímám sám sebe jako informovanějšího laika, doufám, že má znalosti jsou nadplrůměrné. Ale na tuto otázky odpověď neznám. Když už nám toho o významu evropských voleb moc neřekly strany, proč se o to více nepostarala média? 

Další zpráva je ještě nohem smutnější. Prohra malých stran. Těch pár lidí, kteří už k volbám přišli, to vnímalo jako souboj velkých stran. A konfrontační tón kampaně ani nedal moc prostoru něčemu jinému. 

Evropské volby by přitom mohly dát malým stranám, které by se zaměřily na evropská témata, prostor. Tak, jako před pěti lety EDS.

Profituje někdo z prohry malých stran? Která z velkých stran má menší koaliční potenciál? A až malé strany vyklidí parlament, kdo zabrání těm velkým v ještě bezzudnějšímu zneužívání moci? Skutečně pro ně bude výhodnější na sebe dštít síru, nebo potichu, společně, rozkrást, co se dá?

Olga Zubová v tomto kontextu odvedla svou práci skvěle a Zelené se jí podařilo dostat nebezpečně blízko pověstného smetiště dějin. A o to přeci šlo, ne? 

Napadá mě ještě jeden význam nízké účasti. V evropských volbách je těžjké si voliče koupit. A proto jim nestálo za tok volbám dojít. Ale na podzim se kupovat bude, až hanba. A kdo slíbí víc, vyhraje. Hádejte kdo to bude. 

Takže vítězství. Ale koho?

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor

O všem, k čemu budu mít pocit, že stojí zato se vyjádřit:)

Psychiatr a psychoterapeut, milovník svobody s všeho dobrého.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora