Honoráře lékařů?!

pondělí 22. červen 2009 00:30

Článek kolegyně Boškové nemůže nezůstat bez odezvy. Možná působí čistě informativně, ale titulek i perex mi říkají, že spíš jde o náznak, že by to lékaři s těmi svými "honoráři"neměli přehánět. Jak to s nimi ve skutečnosti je? A jak to souvisí s právy pacientů, které pani Bošková hájí?

Jsme lékař. Má zkušenosti jak ze zaměstnaneckého poměru, tak ze soukromého podnikání a nyní vedu zdravotnické zařízení o pár zaměstnancích. Opakovaně se setkávám s názorem, že lékaři jsou přepláceni, jsou lační, nenasytní. I sám o sobě jsem to občas slýchal.

Dotýká se mě to. S tou nenasytností se to má tak. 

Ze zaměstnaneckého poměru jsem odešel v roce 2005. Má hrubá mzda nikdy nepřekročila 20.000 Kč. Zdá se Vám to mnoho?

Nyní zaměstnávám lékaře i psychology, nikdo z nich nemá ani průmernou pražskou mzdu. Stydím se, že jim nemohu zaplatit víc.

Od podzimu 2007 je naše péče hrazena Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Dle smlouvy musím pracovat na plný úvazek, zezačátku jsme zato dostával měsíčně 19600 Kč. Z toho jsem žil já, jeden zaměstnanec a platili jsme nájem. Práci v hodnotě této částky by udělal, kdyby intensivně pracoval jeden den v týdnu. Ale pracovat musí naplno, zbytek dělá zadarmo. A musí se hodně snažit, čím více toho zadarmo udělá, tím spíše se mu snad podaří navýšit platby na následující kvartál.

A daří se, po roce a půl už dostáváme okolo čtyřiceti tisíc.

Než se k tomuto kroku člověk dostane, musí vytvřit zdravotnické zařízení a nechat je kolaudovat. To trvá pár měsíců, pokud není ve vlastním, nekolik měsíců planí nájem za práznou ordinaci. Smlouvu se mi podařilo získat od jiného zařízení. Jak dlouho si myslíte, že trvá VZP převod smlouvy ze subjektu na subjekt? Den? Týden? Čtyři měsíce. Další čtyři měsíce zbytečných výdajů. Nebojte, odměna je sladká. 19 600 brutto. Pokud ovšem neuděláte chybu. Třeba, že si nespletete dvě razítka, která se liší jednou číslicí. Pokuta cca 15 000 mi byla naštěstí odpuštěna, ale s napomenutím. A další administrativní tahanice.

Ano, jsme mladá ordinace. Ty zavedené vydělávají třeba 100.000. A z toho platí nájem, sestru, pojistky, software...  A i kdyby ne? Kolik má vlastně lékař vydělávat?

Třeba jako bankovní úředník? To přeci ne. Bance svěříme peníze, ale lékaři zdraví, někdy i život. Čeho si ceníme víc?

Takže třeba jako pilot dopravního letadla? Proč ne? Že je pilotování náročné? Náročnější než operace? Náročněšjší než péče o křehkou rovnováhu lidského těla? Že je nebezpečné? Co myslíte, je pravděpodobnější, že bude pilot napaden teroristou nebo lékař svým pacientem? Že pilot zemře při havárii letadla, nebo lékař při nehodě sanitky? Nebo že se nakazí od pacineta infekční nemocí?

Mimochodem, na napadení pacientem se myslí i při odněňování, psychiatři dostávají speciální příplatek. Já dostával dvě stě korun. Měsíčně.

Že je medicína posláním? No a? To znamená, že nemže být adekvátně zaplacena? Jsem psychiatr. A provázet své klienty jejich bolestí a utrpením, nejistotami a úzkostí bych bez značné míry nadšení jednoduše nevydržel. Třeba to poslání spočívá v tomto.

Přiznávám se, že paní Boškové nerozumím. Bojuje za práva pacientů. To je moc dobře, pacienti jsou skutečně často bezmocní a zdravotní péče není ani zdaleka tak kvalitní, jak bychom si to přáli. A velmi často jde o špatné chování lékařů tedy nic, co by se nedalo změnit.

Proč ale nebojuje i za lékaře? Nemám radost z českého školství. Chci, aby mé dítě mělo šanci na kvalitní vzdělání. Rád bych, aby se učitelům přidalo, aby byli motivovaní,aby ti dobří neutíkali.

Mnoho lékařu vnímá organisace bojící za práva pacientů jako nepřátele. Ale proč? Přece oběma by mělo jít především o jedno, o blaho pacienta. Bohužel, názory, jako je tento o výše "honorářů" lékaře ujišťuje v tom, že nestojí na stejné straně barikády.

Nedivím se ani sdružením za práva pacientů. Spolupráce s lékaři není snadná. Mnoho z nich není zvyklé s pacienty hovořit, spolupracovat s nimi na léčbě. Prostě rozkazjí. České zdravotví rozhodně není zdravé. Korupce je tam až hanba. Ale není cesta, lékaře adkvátně ocenit? Mladí lékaři utíkají za hranice. Jsou chytří, šikovní, potřebují uživit sebe i rodinu. Proč by nešli jinam?

Mimochodem, v článku je zmíněno komerční pojištění. Ale to v Čechách neexisuje. Stejně tak u nás není legální připlácet si za nadstandardní služby. Za pokoj ano, za služby ne. Tak z čeho budu lékaři, pokud budou ještě více respektovat veřejné zdroje, žít?

Paní Bošková, náš cíl je skutečně stejný. Oběma nám jde o blaho pacienta. Ale, věřte, bez spokojených lékařů to nejde. Ne, nečekám statisícové platy. Ale čekám uznání a právo na slušnýpříjem.

 

 

 

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor

O všem, k čemu budu mít pocit, že stojí zato se vyjádřit:)

Psychiatr a psychoterapeut, milovník svobody s všeho dobrého.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora